Ārštata darbs – iespējas un izaicinājumi jeb ko der zināt topošajiem frīlanceriem

Runājot par daudzveidīgajām darba iespējām, laiku, kurā dzīvojam, gribas saukt gluži par zelta laikmetu – tā kā ir tagad, nav bijis nekad. Izņemot specifiskas profesijas un nozares, strādā, kur vēlies, vienalga, kurā diennakts laikā un kādā apjomā. Radi savu biznesu vai mājražošanu. Strādā no mājām, birojā vai kopstrādes telpā. Darba laiks ir kļuvis par relatīvu jēdzienu un tie, kam acis deg par ideju un virzību uz priekšu, var izmantot bezgalīgas iespējas. Arvien biežāk dzirdam, ka papildus pamatdarbam speciālisti veic arī kādus uzdevumus ārštatā (no angļu val. freelance). Ko der ņemt vērā esošajiem un topošajiem frīlanceriem?

Pašdisciplīna

Ārštata darbs sniedz neskaitāmas iespējas, kā izpausties, kad, kur un kādā vidē strādāt, taču tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst par pašdisciplīnu. Neatkarīgi no tā, kur darbu veicam, tam ir jābūt paveiktam laikā, kā klientam solīts, un solījumus, kā arī termiņus (deadline no angļu val.) neviens nav atcēlis. Tāpēc laika plānošana un sevis motivēšana ārštata darbiniekam var būt viens no papildus pienākumiem, jo bieži vien nākas strādāt vienam, līdzās neesot kolēģiem. Plānotājs varētu būt noderīgs ikdienas palīgs, it īpaši, ja jāveic vairāki projektu darbi vienlaicīgi.

Kvalitāte un savs rokraksts

Šodien nozarēs ir neskaitāmi speciālisti, kuri principā veic vienu un to pašu darbu, bet klientam ir jāizvēlas, kurš no visiem piedāvājumiem būs piemērotākais tieši viņam. Tāpēc ir būtiski radošajā un brīvajā pieejā, ko sniedz ārštata darbinieka statuss, neaizmirst par saviem kvalitātes standartiem un zināmā mērā rokrakstu – kā komunicēt ar klientiem, kā veidot attiecības, ievērot termiņus, uzklausīt klienta vēlmes un realizēt tās.

Radoša pieeja

Visbiežāk ārštatā strādā tieši radošo profesiju pārstāvji, un tā ir iespēja veidot savu darba vietu katru dienu no jauna. Šodien vēlos strādāt no mājām, rīt kopstrādes telpā vai no universitātes bibliotēkas. Šodien darbu sākšu no rīta, bet rīt – vakarā. Neskaitāmas izvēles iespējas un dažādība, ko sniedz ārštata darbinieka statuss, ļauj izpausties tik dažādos veidos un virzienos.

Lasiet arī:

6 padomi kā veiksmīgāk sasniegt savus karjeras mērķus
Strādāt savā sapņu darbā
Personīgais zīmols darba tirgū