Kas sagrauj Tavu tēlu darba intervijā

Kas sagrauj Tavu tēlu darba intervijā
Photo by Kyle May, CC license

Cilvēki zina, par ko vajadzētu runāt, bet reizēm aizmirst lietas, kuras labāk neminēt. Atceries, intervijā vērtē visu!

1. Laika neievērošana

Ja ir sarunāts konkrēts darba intervijas laiks, tad to vajadzētu ievērot. Visi zina, ka kavēt nav labais stils, taču ir arī otra galējība – ierasties vairāk kā 15 minūtes par agru. Katrs cilvēks plāno savu laiku, dažkārt līdz pat minūtēm. Tāpēc ievēro norunāto laiku un centies ierasties norunātajā laikā!

2. Nerādi kaitīgos ieradumus

Lai nesabojātu savu pirmo iespaidu darba devēja acīs, tad iepriekšējā dienā vēlams neaizrauties ar dzīrošanu, lai nākamajā dienā Tu neostu kā spirta brūzis. Pirms intervijas nebūtu vēlams mazināt stresu ar smēķēšanas palīdzību. Ja intervētājs būs nesmēķētājs, tad arī šī varētu būt nianse, kas Tevi var iegāzt. 

3. Cik es saņemšu?

Jautājums, kas pašos pamatos ir greizs. Cilvēki it kā visu saprot, bet prakse rāda, ka itin bieži šis jautājums tiek uzdots pirmajā darba intervijā, tostarp – tas ir viens no pirmajiem jautājumiem sarunas laikā. Kad intervētājs jautā potenciālajam darbiniekam: «Vai Jums ir kādi jautājumi man?». Cilvēks sajutis laimi un atzinību, aizmirst uzdot būtiskāku jautājumu, piemēram, par darba pienākumiem vai citām lietām, kas norāda, ka intervijā viņš ir iedziļinājies sarunā, nevis uzreiz šauj ārā par algas apmēru, vēl pirms viņa kandidatūra ir nopietni apsvērta.

4.  Nepareizs nozares jēdzienu lietojums

Katrā nozarē ir tehniski specifiski jēdzieni, kurus būtu vēlams apgūt pirms darba intervijas. Taču ir otra galējība – reizēm cilvēki nezina, kad un kā tos pareizi lietot, kas ir pat vēl trakāk. Darba devējs neuztrauksies, ja jēdzienus izskaidrosi ar saviem vārdiem, bet viņš ļoti kritiski vērtēs, ja Tu tos lietosi nevietā.

5. Necenties pārlieku jokot vai stāstīt, Tavuprāt, smieklīgas anekdotes 

Ikviens saprot, ka humors ir vajadzīgs, smiekli ir nepieciešami, tomēr tas ir jādara attiecīgā laikā un vietā. Jokupēteri nepieciešami draugu lokā, tomēr pirmajā darba intervijā izpausties nevajadzētu. Esi korekts! Tajā pašā laikā nevajadzētu kļūt pārlieku stīvam – pielāgojies intervijas atmosfērai!

6. Nemelo par savu pieredzi, sasniegumiem 

Šis ir īstais atklāsmes brīdis. Ja savā CV vai motivācijas vēstulē neesi melojis, tad arī darba intervijas laikā to nevajadzētu darīt. Katra Tava prasme tiek sīki izvērtēta un, ja Tava kandidatūra atbildīs vakancei, tad Tavas prasmes tiks pārbaudītas praksē. Līdzīgi ir ar rekomendācijām – liec reālas personas un vispirms pārliecinies, ka viņi tik tiešām Tevi rekomendē!

7. Neaizraujies ar liekām sarunām

Atceries, ka intervijas mērķis ir iegūt Tavas personības kopskatu. Nevajadzētu aizrauties ar runāšanu, neļaut intervētājam tikt pie vārda, tostarp ļoti nepieklājīgi ir kādu pārtraukt pusvārdā. Tas, ka izrādi iniciatīvu ir labi, taču reizēm nepieciešams nedaudz «piebremzēt»!

8. Izvairīšanās no acu kontakta

Pastāvīgs acu kontakts sarunas laikā ne vien apliecina ieinteresētību pret runātāju, bet arī cieņas un uzmanības izrādīšanu. Ja runājot vai klausoties, Tavs skatiens ir laukā pa logu vai novērsts uz leju, tas liecina, ka neesi drošs un kaut kas liek justies nekomfortabli. Gan Tev, gan darba devējam patīkami redzēt, ka sarunu biedrs izrāda cieņu, klausoties viņā.

9. Neizpaud negatīvu informāciju par iepriekšējo darba vietu

Izsakies korekti par savu iepriekšējo darba vietu, jo nav svarīgs aiziešanas vai atlaišanas iemesls, bet gan Tava attieksme un tālākā rīcība.

Atpakaļ