CV nosūtīšana potenciālajam darba devējam – kas jāņem vērā?

Personāla atlases un konsultāciju uzņēmums DarbaGuru savā darbības nozarē ikdienā saskaras ar desmitiem CV, kas tiek iesūtīti kandidatūras izvirzīšanai konkrētiem atlases projektiem. Tā kā personāla atlases speciālista pirmais priekšstats par cilvēku rodas tieši pēc CV iesūtīšanas un tikai pēc tā kandidāts tiek aicināts uz darba interviju, tad ir būtiski pievērst uzmanību detaļām veidojot šo dokumentu. Daži ieteikumi, kā savu kandidatūras pieteikumu padarīt profesionālāku.

Faila formāts

Šajā sadaļā varētu uzdot jautājumu – cik tad dažādos formātos var iesūtīt CV? Word dokuments un lieta darīta, bet ticiet, cilvēki spēj būt ļoti radoši un atšķirīgu izpratni. DrabaGuru pieredzē ir saņemti pieteikumi dažādos formātos, arī Excel. Lai atstātu profesionālu iespaidu un darba devējs varētu atvērt CV kandidatūras izvērtēšanai, ieteicamākais formāts ir PDF. Tas vienādi atvērsies dažādos datoros un nepastāv risks, ka teksts "nobruks".

Vizuālais noformējums

Lai arī vizuālajam noformējumam mūsdienās cilvēki pievērš arvien lielāku uzmanību, tomēr CV galvenā būtība ir saturā, atspoguļot, ko Tu reāli spēj izdarīt un piedāvāt darba devējam. Tāpēc DarbaGuru speciālistu neiesaka aizrauties ar maksas un bezmaksas šablonu iegādāšanos CV noformēšanai. To, protams, var darīt sevi tādā ziņā atšķirot no citiem kandidātiem, bet primāri aicinām domāt par tajā redzamo saturu.

E-pasta teksts

Personāla atlases kompānijas ikdienā strādā ar vairākiem atlases projektiem vienlaicīgi. Vakances uz kurām tiek meklēti potenciālie kandidāti ir atšķirīgas, tāpēc e-pasti bez ei-pasta temata, CV un pieteikuma vēstule bez pavadošā teksta sarežģī speciālistu darbu un neko labu neliecina arī par kandidāta profesionālo komunikāciju. Vislabākais veids, kā iesūtīt pieteikumu ir e-pasta tematā uzrakstīt amata nosaukumu uz kuru cilvēks kandidē, piemēram, "Pieteikums uz biroja administratora vakanci uzņēmumā [uzņēmuma nosaukums]". Savukārt, e-pasta testā aicinām tekstu:

"Labdien!

Vēlos kandidēt uz biroja administratora vakanci uzņēmumā [uzņēmuma nosaukums]. Pielikumā pievienots mans CV un pieteikuma vēstule.

Ar cieņu

Vārds Uzvārds"

Personas dati

Kā zināms, 2018. gada 25. maijā visā Eiropas Savienībā (ES) stājās spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas attiecas arī uz Latviju, kā ES dalībvalsti. Šī regula paredz arvien stingrāku personas datu aizsardzību, tāpēc DarbaGuru speciālisti aicina neiesniegt CV ar personas kodu. Savukārt, lai iesniegtu CV mūsu mājaslapā kandidatūras virzīšanai uz jebkuru vakanci, ir jāatzīmē divi ķeksīši, ka Tu piekrīti sava CV saglabāšanai mūsu datubāzē, tādējādi piekrītot glabāšanas noteikumiem, bet citādāk CV nav iespējams pievienot.

Darba pieredze un konkrētā amata kandidatūra

Kandidējot uz konkrēto amatu savā CV vēlams norādīt to darba pieredzi, kas saistīta ar vakanci uz kuru kandidējat, to, kas var noderēt virzot šo kandidatūru. Kā piemērs, kandidējot uz projekta vadītāja vakanci īpaša nozīme nebūs darba pieredzei ēdināšanas uzņēmumā studiju gados, lai arī tā ir darba pieredze un var noderēt piesakoties darbā uz citur. Tāpēc, ja tiešām vēlaties iegūt amatu, vienmēr pielāgojiet CV un pieteikuma vēstuli katrai vakancei uz kuru kandidējat, atceroties teicienu "kas der visiem, neder nekam".

Valodas prasmju objektīvs izvērtējums

Pamatā CV lasām šādus valodas prasmju raksturojošus apzīmējumus – labi, viduvēji, brīvi, sarunvalodas līmenī, ar vārdnīcas palīdzību, ļoti labi vai arī starptautiski noteiktos prasmju līmeņus. Vadoties pēc pieredzes, iesakām tomēr kritiski izvērtēt savas valodas prasmes pirms dodaties uz darba interviju. Nereti darba intervijās atlases speciālists vienā brīdī var pāriet uz sarunu svešvalodā, visbiežāk angļu vai krievu valodām. Lai arī satraukums dara savu, tomēr visspilgtāk valodas zināšanas parādīs kandidāta spēja sarunāties, saprast jautājumu. Tādā brīdī, ja nespēsiet sniegt kaut īsas atbildes uz jautājumiem, ieraksts CV pie valodas prasmēm "lab, "ļoti labi" zaudē jēgu. Tāpēc norādēs gan par valodas, gan profesionālajām darba prasmēm aicinām būt kritiskiem, lai neradītu nepatīkamus pārsteigumus ne sev, ne potenciālajam darba devējam. Tomēr der atcerēties, ka vienmēr augsti tiek novērtēta kandidāta gatavība mācīties.