Kādi ir darba interviju veidi?

Kad darba devējs izskatījis Tavu pieteikumu un atzinis tavu kandidatūru par labu esam, tad esi gatavs nākamajam solim – darba intervijai. Lai sagatavotos, jāzina, kas Tevi var sagaidīt.

Klātienes jeb klasiskā darba intervija

Tevi var intervēt viens vai vairāki uzņēmuma pārstāvji – uzņēmuma īpašnieks, tiešais darba vadītājs, uzņēmuma personāla daļas vadītājs vai speciālists. Ja esi uzrunāts vai pieteicies ar personāla atlases kompānijas starpniecību, tad parasti darba intervijā klāt ir arī dotās personāla atlases kompānijas speciālists – konkrētā projekta vadītājs.

Parasti tiek praktizētas divas vai vairāk darba interviju kārtas, ar katru atsijājot vājākos vai uzņēmuma vakancei vai uzņēmuma iekšējai kultūrai neatbilstošākos kandidātus. Doto interviju laikā iespējama praktisku uzdevumu veikšana, dažādu situāciju izspēlēšana vai testu pildīšana.

Grupas darba intervija

Vienlaicīgi tiek intervēti vairāki kandidāti jeb kandidātu grupa, atsijājot pēc atbildēm vai reakciju uz atslēgas jautājumiem vai telpā speciāli modelētām situācijām. Esi uzmanīgs, iespējams, Tevi jau sāk vērtēt līdzko Tu pārsper soli pāri uzņēmuma biroja slieksnim.

Stresa darba intervija

Šādas intervijas laikā, neatkarīgi no intervētāju skaita, ar dažādām metodēm, paņēmieniem un provokatoriskiem jautājumiem tiek pārbaudīta Tava stresa noturība un spēja koncentrēties. Nereti vairāki intervētāji „apber” ar jautājumiem vienlaicīgi no vairākām pusēm, turklāt tie ir par dažādām tēmām un bieži vien tiecas ārpus profesionālās sfēras - Kurš ir Tavs mīļākais supervaronis un kāpēc? Kāpēc kanalizācijas lūkas pilsētās ir apaļas nevis kvadrātveida? Cik golfa bumbiņu ietilpst vienā autobusā?

Galvenais neapjukt, saglabāt mieru un atbildēt visiem pēc kārtas, tādā secībā, kā tiek uzdoti jautājumi. Kritiski izvērtēt, vai konkrētajam jautājumam vispār iespējama pareiza atbilde. Reizēm netiek vērtēta pati atbilde, bet tas, cik ātri esi sniedzis to, vai arī, vai Tev piemīt veselīga humora izjūta.

Attālinātā darba intervija

Tās parasti ir sākotnējās intervijas, kuras veic personāla atlases speciālists telefoniski vai izmantojot video zvanu programmas, piemēram, Skype. Šīs intervijas praktizē arī uzņēmumi, kuru intervētāji atrodas ārzemēs un nevar ierasties uz klātienes tikšanos.

Galvenais ir izvēlēties piemēroto laiku un vietu, kad vari mierīgi, bez stresa atbildēt uz visiem ieplānotajiem jautājumiem. Turklāt parūpējies, lai neviens tajā laikā Tevi netraucētu vai nenoklausītos. Parasti personāla atlases speciālists saskaņo iepriekš intervijas laiku, kā arī pasaka plānoto ilgumu vai jautājumu skaitu.

Pirms video intervijas pārliecinies, vai Tavā datorā korekti darbojas, ir ieslēgti vai ielādēti visi nepieciešamie uzstādījumi (programma, mikrofons, web kamera u.tml.). Ja tehnisku iemeslu dēļ video vai telefona intervija pārtrūkst, esi gatavs atbildēt vēlreiz uz pēdējo jautājumu, kad personāla atlases speciālist atkārtoti Tev piezvana.