3 svarīgas tendences, kas mainīs jūsu darba vietu

3 svarīgas tendences, kas mainīs jūsu darba vietu
Free stock photo pexels.com

Attiecības starp darba devējiem un darba ņēmējiem mainās. Darbinieki no jums kā darba devēja sagaida arvien vairāk – lielāku pārredzamību, lielāku atbildību un vairāk uzticēšanos. Arī jūs no darbiniekiem sagaidāt vairāk – ne tikai viņu tehniskās prasmes, bet arī viņu spēju radoši domāt, efektīvi sadarboties un ātri pielāgoties. Ņemot to vērā, daudzi uzņēmumi sāk atbalstīt vienlīdzīgas darba devēja un darbinieka attiecības, un ne jau tikai tāpēc, ka tas izskatās labi un to iesaka citi, bet arī tādēļ, ka vienlīdzīgas attiecības ir piemērotas veiksmīgai uzņēmējdarbībai.

Pēc intervijām ar uzņēmumu vadītājiem, sarunām ar ekspertiem un aktivitāšu novērojumiem LinkedIn platformā ir identificētas trīs galvenās tendences: vispārīgās prasmes, darba elastīgums un samaksas caurspīdīgums.

Vispārīgās prasmes

Vispārīgās prasmes (soft skills)* vienmēr ir bijušas nozīmīgas, un šodien tās kļūst vēl būtiskākas. Automātizācijas un mākslīgā intelekta pieaugums nozīmē to, ka turpmāk tikai ar speciālām prasmēm (hard skills)* nepietiks, lai gūtu panākumus. Konkrēta programmēšanas valoda var vairs nebūt modē, bet radošums, spēja pielāgoties un sadarboties vienmēr būs vērtīgas prasmes. Saskaņā ar LinkedIn datiem, kā piecas svarīgākās vispārīgās prasmes tiek minētas šīs: radošums, pārliecināšana, sadarbība, spēja pielāgoties, laika plānošana.

Parasti darba intervijā kandidātam tiek jautāts par viņa speciālām prasmēm un pieredzi, lai saprastu, vai kandidāts ir piemērots šai vakancei, un viņa vispārīgām prasmēm tiek mazāk pievērsta uzmanība. Par tām tiek spriests pēc kandidāta uzvedības intervijas laikā, piemēram, pievēršot uzmanību optimismam, atvērtībai vai pārāk lielai nervozitātei, kas var radīt priekšstatu, ka viņš nespēs būs labs vadītājs. Diemžēl bieži vien šie priekšstati ir maldīgi.

Visizplatītākie veidi, kā darba intervijā novērtēt vispārīgās prasmes: uzvedības jautājumi, ķermeņa valodas lasīšana, situācijas jautājumi, projekti, tehniski pamatoti novērtējumi.

Lai gan uzņēmumi darba intervijā visvairāk paļaujas uz intervijas jautājumiem un ķermeņa valodas novērojumiem, tomēr arī uzvedības un situācijas jautājumi var būt efektīvi, ja tos piemēro konsekventi, un projekti var jums palīdzēt saskatīt vispārīgās prasmes darbībā.

Darba elastīgums

Mūsdienās ir pilnīgi normāli sazināties ar kolēģiem citā valstī, atbildēt uz e-pasta vēstulēm, stāvot rindā veikalā vai braucot sabiedriskajā transportā, kā arī pabeigt prezentāciju mājās pēc vakariņām. Tehnoloģijas ir veikušas pārmaiņas ārpus ierastā 8 stundu darba laika un strādāšanas birojā. Un tādā veidā darbinieki vēlas savu darbu un dzīvi padarīt līdzsvarā caur elastīgumu – brīvību strādāt kur un kad viņi vēlas. Protams, saprāta robežās. Šobrīd kandidātiem, izvēloties jaunu darbu, bieži tā ir prioritāte, un darba devēji arvien vairāk reklamē savu elastīgumu darba sludinājumos. Darba elastīgums var uzlabot produktivitāti, bet tas arī rada jaunus izaicinājumus, piemēram, grūtības sadarbībā.

Protams, ne visus darbus ir iespējams veikt attālināti vai ārpus ierastā darba laika. Piemēram, rūpnīcas strādnieks vai ķirurgs nevar veikt darbu no mājām vai mainīt savu grafiku, kā pats vēlas, bet programmētāji gan to var darīt. Moderno tehnoloģiju nozare ir visatvērtākā darba elastīgumam, bet vismazāk elastīga ir ražošana un veselības aprūpe.

Galvenie ieguvumi no darba elastības: uzlabo darbinieku darba un privātās dzīves līdzsvaru, veicina darbinieku saglabāšanu, piesaista kandidātus, palielina produktivitāti, paplašina pieejamo talantu klāstu.

Samaksas caurspīdīgums

Darba samaksa vienmēr ir bijusi konfidenciāla tēma. Darba devēji baidās, ka, atklājot pārāk daudz informācijas par darbinieku algām, tas varētu izraisīt strīdus par samaksu, kā arī mudināt konkurentus nozagt viņu darbiniekus. Tomēr svarīgi ņemt vērā to, ka atalgojuma caurspīdīgums rada uzticēšanos uzņēmumam un tā vadītājam.

Daži iemesli, kādēļ netiek atklāta informācija par samaksas diapazonu: varētu radīt strīdus par algu, nav izplatīta prakse, ierobežo sarunas, darba intervija koncentrētos uz atalgojumu.

Samaksas diapazona atklāšanas priekšrocības: racionalizē sarunas, nodrošina taisnīgu samaksu, filtrē tos, kuri noraidīs, ļauj intervijā koncentrēties uz citām lietām.

Galvenais ieteikums uzņēmumiem, lai varētu atklāt bez bailēm samaksu – veiciet iekšējo auditu, lai redzētu, kā jūs maksājat saviem darbiniekiem salīdzinājumā ar konkurentiem, un to, vai jums ir kādas būtiskas darba samaksas atšķirības starp dzimumiem, vecumiem, rasi u.tml. Ja atrodat ievērojamu nevienlīdzību, sīki izstrādājiet plānu to labošanai. Algas pārredzamība palīdzēs palielināt uzticamību, morāli un produktivitāti kopumā.

 

Informācijas avots: LinkedIn Talent Solutions

*Akadēmiskā terminu datubāze AkadTerm

Atpakaļ