Uzrunāt uz "Tu" vai "Jūs - kā labāk?

Uzrunāt uz "Tu" vai "Jūs - kā labāk?
Free stock photo pixabay.com

Bieži vien, tiekoties ar kādu nepazīstamu vai tikko iepazītu cilvēku, sazvanoties pa telefonu vai rakstot lietišķu e-pasta vēstuli, šķiet mulsinoši, kā labāk šo cilvēku uzrunāt – uz „Tu” vai „Jūs”? Un tad vēl rodas jautājums, kad var no „Jūs” pāriet uz „Tu” uzrunu, un kurš pirmais drīkst pāriet? Īpaši par sveša cilvēka uzrunu ir jāpiedomā, lai neatstātu nepatīkamu un nepieklājīgu priekšstatu citiem par Jūsu personīgo zīmolu. Tas var būtiski ietekmēt Jūsu personīgo zīmolvedību, ja ar nepareizu uzrunu būsiet kādu aizvainojis.

Lai gan visbiežāk jauni cilvēki tiek uzrunāti uz „Tu” un gados vecāki cilvēki uz „Jūs”, tomēr pēc vispārpieņemtajām etiķetes normām svešs vai maz pazīstams cilvēks, neatkarīgi no tā, vai viņš ir vecāks vai jaunāks par Jums, ir jāuzrunā uz „Jūs”. Joprojām Latvijā lielākā sabiedrības daļa no svešinieka vai maz pazīstama cilvēka gan runā, gan rakstos sagaida uzrunu uz „Jūs”. Ja rodas kādreiz šaubas, kā labāk kādu uzrunāt, labāk lietojiet „Jūs”. Ar šo uzrunu Jūs vienmēr būsiet pieklājīgs jebkurā situācijā, un, ja otrs cilvēks jutīsies neērti, tad ieteiks pāriet uz „Tu”.

Uzrunājot uz „Jūs” svešu vai tikko satiktu cilvēku, tas par Jūsu personīgo zīmolu radīs pozitīvu iespaidu, jo ar atbilstošu uzrunu Jūs izrādāt cieņu pret otru cilvēku. Izteikt piedāvājumu pāriet uz „Tu” privilēģija ir sievietei sarunā ar vīrieti, gados vecākajam sarunā ar gados jaunāko cilvēku, amatā augstākajam ar padoto jeb zemāka statusa, un, tiekoties ar klientu, viņam ir privilēģija ierosināt pāriet uz „Tu”.

Jāņem vērā, ka ne vienmēr tiek izteikts priekšlikums pāriet uz „Tu”, un to nevajadzētu uzskatīt par aizvainojumu. Dažiem gados vecākiem cilvēkiem var patikt, ka Jūs izrādāt cieņu, uzrunājot viņus uz „Jūs”, un piedāvājums par pāriešanu uz „Tu” var netikt izteikts. Tomēr vārdos vai rakstiski izteikts ierosinājums pāriet uz „Tu” ir ieteicams un pat ļoti vēlams saskarsmē ar citiem cilvēkiem, un, ja esat šādu izteikumu saņēmis, ir pieklājīgi piedāvājumu pieņemt. Ja tomēr kāda iemesla pēc nešķiet pieņemami uzrunas mainīšana, tad atteikums ir jāsāk ar pateicības frāzi par piedāvājumu, īsi jāpaskaidro atteikuma iemesls, un turpmāk abas puses turpina uzrunāt viens otru uz „Jūs”. Pieaugušu cilvēku sarunā vajadzētu būt vienlīdzībai, izmantojot vienotu uzrunu – abi uzrunājat viens otru uz „Jūs” vai uz „Tu”.

Nav noteikts tāds mirklis, kad būtu vispareizāk pāriet uz „Tu”. Vai tā būtu otrā tikšanās reize, trešā sazvanīšanās telefonsaruna vai varbūt jau pēc neilgas sarunas iepazīšanās reizē – nav tāds pareizais mirklis. Visbiežāk tas notiek dabiski, un viens no sarunā iesaistītajiem piedāvā pāriet uz „Tu”. Tomēr, lai kā Jūs vēlētos pāriet uz „Tu”, nesteidzieties un nogaidiet. Rūpējieties par Jūsu personīgā zīmola reputāciju un sagaidiet mirkli, kad šāds mirklis pats no sevis pienāks!

Atpakaļ